Fajka
Administrator
Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 1778
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/10
|
Wysłany: Sob 17:41, 04 Mar 2006 Temat postu: Psy Pracujące |
|
|
Psy Pracujące
ednym z podstawowych obszarów, jakim zajmuje się Śląskie Centrum Kynologiczne PRESTOR w projekcie jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej roli jaką w życiu osób niepełnosprawnych mogą odgrywać psy serwisowe oraz opracowanie, testowanie i wdrożenie programu szkolenia trenerów takich psów.
Założyciel Śląskiego Centrum Kynologicznego PRESTOR zajmuje się szkoleniem psów od ponad 14 lat, natomiast pomysł szkolenia psów serwisowych dla osób niepełnosprawnych ruchowo zrodził się w 2001 roku, kiedy to przy współudziale 20 osób z całej Polski został wyszkolony i przekazany pierwszy pies serwisowy - labradorka GAJA.
Wtedy też ujawnił się podstawowy problem związany z pozyskaniem w Polsce dobrze wyszkolonego psa serwisowego, a mianowicie brak specjalistycznej kadry trenerskiej. Dlatego też w ramach projektu IDOL opracowany zostanie specjalny program szkolenia trenerów psów serwisowych, dzięki któremu w najbliższej przyszłości powstanie wyspecjalizowana kadra, pod okiem której szkoleni będą czworonodzy towarzysze osób niepełnosprawnych.
Zakładamy bowiem, iż pies, oprócz praktycznej pomocy, może stać się nieocenionym wsparciem i (nie)zwykłym przyjacielem każdego człowieka. Wyniki badań wskazują, że psy mogą znacznie przyczynić się do polepszenia komunikacji społecznej między osobami z dysfunkcjami a osobami w pełni sprawnymi. Korzystanie z potencjału, jaki dają psy serwisowe, pomagające w pozornie oczywistych czynnościach takich jak odbieranie telefonu, włączanie i wyłączanie światła, przynoszenie przedmiotów, otwieranie szaf itp., ma ogromny wpływ na zwiększenie poczucia niezależności osób niepełnosprawnych, wiary we własne możliwości oraz o wiele lepszą mobilność tych osób.
Program szkolenia trenerów zostanie opracowany w konsultacji i współpracy ze specjalistami kynologami, behawiorystami, weterynarzami i hodowcami psów, co zapewni w konsekwencji wysoki poziom szkolenia. Dzięki nawiązanym w trakcie trwania projektu IDOL kontaktom, nastąpiła również wymiana doświadczeń z ośrodkami szkolenia psów asystujących w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Belgii, co w znaczący sposób wpłynęło na kształt i jakość tworzonego programu. Do współpracy został powołany ekspert zewnętrzny - wieloletni specjalista w szkoleniu psów serwisowych - z Wielkiej Brytanii, który dokona końcowej merytorycznej oceny przygotowanego programu.
W ramach projektu IDOL powstaje również strona internetowa:
[link widoczny dla zalogowanych]
promująca ideę psa serwisowego, która zawiera informacje na temat różnych typów psów asystujących. Jej zadaniem jest zwiększanie świadomości ludzi w zakresie roli, jaką psy te mogą odegrać w życiu osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim bowiem brak wiedzy u osób z dysfunkcjami na temat możliwości, jakie prezentują psy asystujące jest podstawowym hamulcem uniemożliwiającym im pełne wykorzystanie lub rozwój własnych zdolności i pragnień. Pozyskane do współpracy w ramach projektu IDOL ośrodki szkolące psy dla osób niepełnosprawnych z całej Europy, udostępnią swoją wiedzę oraz podzielą się swoimi wieloletnimi doświadczeniami, dzięki czemu strona ta w profesjonalny sposób informować będzie o potrzebach i możliwościach związanych z posiadaniem psa asystującego. Niejednokrotnie bowiem nieświadomość społeczna, a nie niechęć ludzi, stanowi barierę dla możliwości wykorzystywania umiejętności profesjonalnie wyszkolonego psa asystującego. Dlatego też wortal o psach asystujących promować będzie właściwe postawy społeczne zarówno wobec osób korzystających z pomocy psich specjalistów, jak i samych zwierząt, które dotychczas w Polsce nie doczekały się nawet odpowiedniej legislacji, zapewniającej im prawo wejścia ze swoim właścicielem do sklepu, urzędu czy innego miejsca publicznego.
Post został pochwalony 0 razy |
|